Bydło opasowe to silne, odporne zwierzęta zdolne przetwarzać rośliny i roślinne produkty uboczne, które w przeciwnym razie nie nadawałyby się do użytku, na wysokiej jakości mięso. W rzeczywistości zwierzęta te są jednak karmione wysokoenergetycznymi dietami o wysokim udziale zboża, aby osiągnąć szybki wzrost i wysoką jakość mięsa przy lepszym współczynniku wykorzystania paszy. Żywienie bydła opasowego paszą treściwą zmniejsza zapotrzebowanie na paszę w przeliczeniu na kilogram przyrostu masy ciała.
Bez względu na to, jaki system opasu jest stosowany w danej oborze, najważniejszym czynnikiem jest efektywność wykorzystania paszy na wszystkich etapach odchowu i opasu. Dobrą efektywność wykorzystania paszy można osiągnąć dzięki właściwemu przejściu z diety wysokowłóknistej do wysokoenergetycznej oraz prawidłowej kondycji żwacza.
1. Znajomość hodowanej rasy i jej właściwości, aby właściwie żywić zwierzęta oraz zarządzać nimi.
2. Przenoszenie do obory dla bydła opasowego właściwie odsadzonych zwierząt o odpowiedniej masie ciała. Lekkie cielęta są bardziej podatne na choroby i trudniej jest je przestawić na dietę właściwą dla opasu końcowego.
3. Zarządzanie właściwym przejściem na paszę podawaną w oborze dla opasów w celu zapewnienia właściwej adaptacji żwacza. Żwacz potrzebuje średnio 2-4 tygodni na dostosowanie się po przejściu z diety wysokowłóknistej do takiej o wysokiej zawartości zboża. W tym okresie trzeba zapewnić stopniowe przejście, powoli wprowadzając paszę treściwą.
4. Zapobieganie kwasicy żwacza przez cały okres opasu końcowego. Zwierzęta z kwasicą żwacza cechują się znacznie niższym współczynnikiem wykorzystania paszy i często odmawiają pobierania paszy.
Suplementowanie bydła opasowego probiotykiem drożdżowym Actisaf® przez cały końcowy okres opasu zapewnia lepsze przejście do diety w oborze. Pomaga ono zapobiegać kwasicy żwacza i poprawia współczynnik wykorzystania paszy przez stabilizację środowiska żwacza dla optymalnej fermentacji bakteryjnej.
Suplementacja preparatem Actisaf® w dawce 5 g dziennie na zwierzę przez cały okres opasu końcowego zwiększa średni dzienny przyrost, całkowity przyrost i przyrost tuszy, dając szacunkowy zwrot z inwestycji na poziomie 5:1.