Zarządzanie zdrowiem jelit u brojlerów

phileo

W produkcji brojlerów przyspieszenie wzrostu ptaków przez
selekcję genetyczną opiera się częściowo na ich zdolności do pobrania paszy, co skutkuje stałą nadpodażą paszy/składników odżywczych do jelit. Wywołuje to przewlekły fizjologiczny stan zapalny, który sprzyja wzrostowi bakterii wpływających na stan jelit, takich jak Clostridium perfringens. 70% zdolności układu odpornościowego ptaków koncentruje się w jelitach, więc nawet ich najmniejsze zapalenie może mieć wpływ na wzrost i zwiększać podatność na choroby.

 

Utrzymanie dobrego stanu zdrowia jelit jest ważne dla przekształcania paszy w mięso oraz ochrony marż hodowców. Wykazano, że podawanie preparatu Safmannan® ptakom o wysokiej wydajności zmniejsza skutki stresu produkcyjnego i poprawia zdrowie jelit.

Picto poultry

Poprawa morfologii jelit i ochrona ich ścianek przed przyleganiem patogenów

Phileo dash

Badania wykazały wpływ preparatu Safmannan® na produkcję komórek kubkowych, które wydzielają śluz chroniący nabłonek jelita. Ptaki biorące udział w badaniu, którym podawano paszę uzupełnioną preparatem Safmannan® wytworzyły trzy razy więcej komórek kubkowych niż ptaki karmione paszą kontrolną. Miały również dłuższe kosmki w jelicie czczym (Morales i in., 2010) (p<0,05).

 

Komórki kubkowe mogą się przyczyniać do ograniczenia przywierania bakterii chorobotwórczych do nabłonka jelitowego, a dłuższe kosmki poprawiają wchłanianie składników odżywczych.

Zachowanie integralności połączeń ścisłych

Phileo dash

Hiszpański instytut IRTA przeprowadził również badanie mające na celu ocenę wpływu preparatu Safmannan® na integralność połączeń ścisłych. Po zastosowaniu metody fluorescencyjnej, która uwydatnia białko ZO-1, jaśniejszą fluorescencję uzyskano w grupie Safmannan® niż w grupie kontrolnej. Dowodziło to poprawy integralności połączeń ścisłych po miejscowym stanie zapalnym.

 

Efekt ten pomaga ograniczyć przechodzenie płynów z krwiobiegu do jelit, dzięki czemu unika się nieszczelności jelit i mokrego kału.

Zmniejszenie presji patogenów w jelitach

Phileo dash

Posadas i in. opublikowali wyniki kilku badań in vitro oceniających zdolność preparatu Safmannan® do wiązania fimbrii bakterii Gram-ujemnych, takich jak salmonella. Badania wykazały, że wiązanych było również 75% bakterii Clostridium perfringens, nawet jeżeli bakterie Gram+ nie posiadały fimbrii. Mechanizm działania preparatu na bakterie Gram+ nie został jeszcze wyjaśniony. Dowody te świadczą, że Safmannan® może pomóc w lepszym zarządzaniu ptakami w warunkach stresu patogenicznego.

Download your scientific poster on gut health in broilers

Wypełnij ten formularz, aby otrzymać plakat

Dowiedz się więcej na temat zarządzania brojlerami

heat stress
antibiotics reduction broilers
salmonella control
Immune modulation
oxydation stress

Dołącz do naszej społeczności w mediach społecznościowych

Zasubskrybuj
nasz biuletyn

Phileo dash